توصیه نامه

.

آموزش تحقیق در عملیات

توصیه نامه تحصیلی

یکی از مهم ترین قسمت‌های درخواست، توصیه نامه است. توصیه نامه متنی است که توسط ترجیحا فردی که شما را به خوبی می شناسد نوشته و امضا شده است. این فرد می‌تواند استاد راهنما و یا استادی که درسی مرتبط با رشته ی درخواستی تان، به شما تدریس کرده است، باشد.

این نامه باید لیستی از نقاط مثبت و منفی، مهارت‌های مفید (برای مثال کامپیوتر، آمار یا مهارت‌های فردی)، تجارب مرتبط (فوق برنامه، تجربه کاری، گروه‌ها، کار داوطلبی) دانشجو فراهم کند و اطلاعاتی در مورد فرد ارائه دهد که به مدد آن خواننده بتواند تصویری واقعی از شخص کاندید در ذهن آورد. یک توصیه نامه ی خوب همچنین حاوی اطلاعاتی راجع به پیشرفت‌ها و موفقیت‌های دانشجو در طول زمان نیز می‌باشد. به همین دلیل، لازم است برای نوشتن نامه تان، استادی را بیابید که شما را به خوبی بشناسد. توجه داشته باشید که توصیه نامه باید نشان بدهد که فرد توصیه کننده شما را خیلی خوب میشناسد. فراموش نکنید که کمیته پذیرش(Admission Committee) مخصوصا میخواهد بداند که چرا شما برای این دانشگاه/رشته مناسب هستید. این نکته مخصوصا برای متقاضیان مدرک دکترا مهم است. از جمله نکات مهمی که در توصیه‌نامه باید در نظر داشت به شرح زیر است:

نکته اول: هرگز نمونه آماده را عینا کپی نکنید. استادهایی که قرار است این نامه را بخوانند به راحتی متوجه خواهند شد که این متن را شما ننوشته‌اید. آن‌ها همیشه با تعداد زیادی از این نامه‌ها سر و کار دارند.

نکته دوم: یک اشتباه در نوشتن توصیه‌نامه، طولانی نوشتن آن است. توصیه‌نامه معمولا بیشتر از یک صفحه نیست.

نکته سوم: توصیه‌نامه برای گرفتن پذیرش معمولا از استادان دانشگاه گرفته می‌شود. هر چه استاد سابقه کاری بیشتری با شما داشته باشد بهتر است، مثلا استاد راهنما بهتر از استادی است که تنها یک بار با او درس داشته اید.

نکته چهارم: از بین استادان خود سعی کنید افرادی که از نظر رتبه علمی، از نظر سطح تحصیلات، و از نظر موقعیت در دانشگاه وضعیت بهتری دارند را انتخاب کنید، اما همان طور که قبلا اشاره شد، مطمئن شوید که استاد توصیه‌نامه خوبی برای شما خواهد نوشت.

نکته پنجم: توصیه‌نامه خوب از استادی غیرمشهور، بسیار بهتر از یک توصیه‌نامه متوسط از استادی مشهور است.

نکته ششم: در موارد خاص می‌توانید از افرادی خارج از دانشگاه نیز توصیه‌نامه بگیرید، اما این گزینه را به عنوان گزینه آخر در نظر بگیرید و از افرادی که از نظر علمی شناخته شده باشند درخواست توصیه‌نامه کنید.

برای کسب اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.