درباره تافل

.

آموزش تحقیق در عملیات

همه چیز درباره آزمون تافل IBT

برای این که دانشجویان از وقت باقی مانده بیشترین استفاده در جهت افزایش آمادگی خود داشته باشند، کارشناسان پلاس ویزا به دانشجویان توصیه می کنند که در کلاس های آمادگی تافل ثبت نام کنند. لیست مراکز آمادگی آزمون تافل در زیر آمده است.

مراکز آمادگی آزمون تافل IBT

آزمون تافل IBT چیست؟

یکی از چندین آزمون بین المللی است که موسسه‌ی ETS برگزار می‌نماید. هدف ازاین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌های چهارگانه ی خواندن، شنیدن، سخن گفتن، و نوشتن است. این آزمون در حال حاضر به دو شکل PBT و iBT برگزار می‌شود. سابقا آزمون دیگری به نام CBT برگزار می شد که به مرور زمان با پیدایش اینترنت و فرآیند تسهیل آزمون‌ها در سرتا سر دنیا، توسط آزمون iBT جایگزین شد. آزمون PBT نیز به تدریج در حال منسوخ شدن میباشد و تعداد برگزاری آزمون‌های آن فقط در کشورهایی که دسترسی به اینترنت ساده نیست، به تعداد محدود همچنان ادامه دارد. توصیه می شود اگر در ابتدای مسیر هستید بررسی‌های لازم را در جهت مشکلاتی که ممکن است در مسیر این آزمون باشد بررسی نموده و با علم به این قضیه آن را انتخاب نمایید. چرا که در مقام مقایسه با آزمون iBT این آزمون در تعداد بسیار کمتری برگزار می شود. همچنین برخی دانشگاه‌ها و اساتید با علم بر اینکه این آزمون مانند iBT بخش گفتاری شما را مورد سنجش قرار نمی‌دهد، در طی فرآیند درخواست پذیرش، شمارا موظف به شرکت در مصاحبه ی تلفنی یا اینترنتی می کنند. لذا شرکت در آزمون PBT عملا در بیشتر موارد راه مناسبی در جهت پنهان سازی ضعف گفتاری شرکت کننده نخواهد بود. برای ورود به وب سایت آزمون تافل آی بی تی این جا را کلیک کنید.

ساختار آزمون تافل IBT

آزمونهای تافل به ترتیب اولویت و اهمیت به صورت ذیل دسته بندی می شوند:
– آزمون اینترنتی تافل (Internet Based TOEFL – iBT )
– آزمون کامپیوتری تافل (Computer Based TOEFL – CBT)
– آزمون ورقه ای تافل (Paper Based TOEFL – PBT)

تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل، افزوده شدن بخش Speaking و حذف بخش Structure از آن می باشد. سیاست سازمان ETS آن است که این آزمون را رفته رفته جایگزین امتحان PBT نماید. شیوه ی سنجش در این آزمون واقعی‌تر است و هر ۴ مهارت زبان در آن مورد سنجش قرار می‌گیرند. در حال حاضر تمامی‌دانشگاه‌ها هر دو آزمون PBT و iBT را می‌پذیرند اما به کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantهستند توصیه می‌شود تا در آزمون نوع iBT شرکت نمایند چرا که یکی از شرایط پذیرش شما به عنوان استادیار نمره ی بخش گفتاری می باشد و برخی دانشگاه‌ها حتی برای این مورد حداقلی برای مثال نمره ی ۲۲ رامعین می‌کنند. در ابتدای ظهور امتحان iBT تصور دانش‌آموختگان بر این باور بود که این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی همچون دسترسی به زمآن‌های متعدد ثبت‌نام،وجود مراکز آزمون متعدد در شهرهای مختلف ایران، تقویت اعتماد بنفس شرکت کننده از این جهت که در کلاسهای زبان خارجی در آینده مشکلی از جهت فهم دروس نخواهد داشت و کوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه‌های مورد نظر را اشاره نمود.در این آزمون شما قادر خواهید بود مهارت‌های فردی خود را در جهت نت برداری، درک مطالب، تلفیق مطالب درک شده و شنیده شده در یک مجموعه نوشتاری واحد و تسلط در برقراری ارتباط با افرادی که به زبان انگلیسی مکالمه می کنند، تقویت نمایید.

این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می‌کشد. نمره این امتحان از ۱۲۰ می‌باشد و نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان در اکثر موارد نمره خوبی تلقی می‌شود. اگر چه بخش Structure به صورت یک بخش مجزا در این آزمون مشاهده نمی شود اما باید در نظر داشته باشید که در قسمت گفتار و نوشتار شما به دانش در زمینه ی ساختار نیاز دارید بنابراین برای آماده سازی برای این آزمون توصیه می‌شود ابتدا مدتی دامنه ی لغت خود را به کمک کتب مرجع تقویت نموده و ضعف خود در بخش گرامر را نیز برطرف نموده سپس به تقویت مهارت‌های چهارگانه بپردازید. قطعا تقویت گرامر به شما کمک می‌کند تا در بخش نوشتار جملاتی زیباتر و با گرامری در سطح بالاتر بکار برده و خود را شایسته ی دریافت نمره ی بالاتر از طرف داوران ETS نمایید. دقیقا این مورد در بخش گفتار نیز قابل توجه خواهد بود. ایرادات گرامری پیش پا افتاده در بخش گفتار تا حدودی چشم پوشی می‌شود اما اشکالات گرامری بزرگ تاثیر بدی در نمره ی شما در این بخش خواهد گذاشت.

بخش خواندن(Reading) آزمون تافل iBT

بخش ریدینگ در امتحان به این صورت است که ابتدا متنی ۴ یا ۵ پاراگرافه نمایش داده می‌شود و پس از آن سوالات ۴ گزینه ای درباره متن پرسیده می‌شود. شما با فرمت این سوالات در کتب مرجع بخوبی آشنا می شوید. پس از پاسخ گویی به سوالات، متن دوم نمایش داده می‌شود و پس از آن سوالات مربوطه و این روند تا پایان یافتن تعداد مشخص شده متن‌ها ادامه دارد. پس از پاسخ گویی به سوالات امکان بازگشت به سوالات جواب داده شده (و یا جواب نداده شده!) قبلی و تصحیح و پاسخ گویی مجدد به آن‌ها وجود دارد. دکمه ای در بالای صفحه وجود دارد که با کلیک بر روی آن فهرست شماره سوالات به نمایش در می‌آید و وضعیت پاسخ گویی در جلوی شماره سوال و به صورت Answered و Not Answered نشان داده می‌شود. با کلیک بر روی سوال مربوطه، سوال مورد نظر نشان داده می‌شود ( در طول امتحان راهنمایی‌های لازم بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود ).

تنظیم وقت و اختصاص دادن زمان مورد نیاز به هر متن در این بخش به عهده ی آزمون دهنده می‌باشد.در نوع Long Format شما ۸۰ دقیقه دارید و میتونید به راحتی در بین متون به هر کدام نیاز است زمان بیشتری اختصاص دهید. اصولا زمانی که تایمر شما به ۵ دقیقه ی پایانی نزدیک میشود شما یک حالت چشمک زن و صدای زنگ کوتاهی را می شنوید که جهت هشدار دادن به آزمون دهنده می باشد که ۵ دقیقه بیشتر از زمان شما باقی نمانده است.در نوع Short Format سه متن داده می‌شود. مدت زمان پاسخ گویی در این مدل ۶۰ دقیقه می‌باشد و همانند مدل قبل تنظیم و اختصاص دادن زمان برای هر متن به عهده آزمون دهنده می‌باشد.

لازم به ذکر است که تمرین بر صفحه رایانه بسیار موثرتر از خواندن بر برگه خواهد بود چرا که تندخوانی برصفحه رایانه در مدت زمان معین عامل مهمی‌در موفقیت این بخش می‌باشد. برای مثال مهارت تندخوانی متنی با ۳۰۰ کلمه در مدت زمان حدودا ۲ دقیقه با احتساب درک ۵۰ درصدی مطلب سرعت مناسبی است. در کل عادت به سریع خواندن مطالب در موضوعات مختلف مفید خواهد بود. تمرین و تکرار نمونه متن‌های منابع مختلف و تکرار مشاهده لغات مشابه مهارت داوطلب را افزایش خواهد داد. متن‌های داده شده در این بخش موضوعات مختلفی را از علوم مختلف مانند Biology,Archaeology , History, Astronomy , Psychology, Botany , Physics, Environmental science ,Philosophy , Business management , Business Correspondence , Literature , Public health class , Music education , Geography,American History ,Science ,Linguistic, … شامل می‌شود ولی این مسئله نباید باعث نگرانی آزمون دهنده شود. چرا که برای پاسخ گویی به سوالات نیازی به داشتن اطلاعات قبلی درباره این علوم نبوده و تمام موارد و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سوالات در متن مورد نظر آورده می‌شود. نکته قابل توجه این است که تافل نمره منفی نداشته و به همین دلیل توصیه می‌شود حتی اگر جواب سوالی را نمی‌دانید سوالات را بی جواب نگذارید.

بخش شنیداری ( Listening ) آزمون تافل iBT

بخش شنیداری این امتحان شامل مکالمات بلند و لکچر‌های درسی می‌باشد و مکالمات کوتاه در دو نوع دیگر تافل وجود ندارد. همچنین از لحاظ سرعت پخش شدن از دو نوع دیگر سخت‌تر می‌باشد. البته اگر داوطلب خود را با این شیوه امتحان تطبیق داده باشد، مشکلی نخواهد داشت و نمی‌توان گفت که به طور کلی این امتحان از انواع دیگر سخت‌تر است.در بسیاری از منابع آماده سازی تافل iBT معمولا به داوطلبین توصیه می‌شود که در ضمن گوش دادن به مکالمات از شنیده‌های خود نت‌برداری کنند ولیکن نکته قابل تامل این است که داوطلب باید بتواند ضمن گوش دادن به دقت مطالب مهم را به خاطر بسپارد. چرا که مکث کردن مقطعی بر قسمتی از مطالب به منظور نت‌برداری کامل، امکان فهمیدن مطالب متعاقب را کمتر خواهد نمود. البته می‌توان با نت‌برداری از کلمات کلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ‌گویی بهتر به سوالات استفاده کرد.

در سوالات این بخش تاکید بیشتر بر درک داوطلب از مطالب در توان پاسخگویی به سوالات است و اسامی خاص و یا جزئیات حاشیه‌ای مد نظر نمی‌باشند. بخش لیسنینگ در امتحان همانند بخش ریدینگ به دو صورت long و short می‌باشد. در این قسمت داوطلب به وسیله هدست به لیسنینگ‌ها گوش می‌دهد.در این بخش هر سه لیسنینگ یک پکیج را تشکیل می‌دهند و به این صورت است که ابتدا آزمون دهنده به یک لیسنینگ گوش داده (لیسنینگ اول از پکیج اول) و پس از پایان آن سوالات مربوط به آن نمایش داده می‌شود، در هر لیسنینگ معمولا ۵-۶ سوال پرسیده می‌شود (قبل از شروع لیسنینگ نمی‌توان سوال‌ها را دید)، پس از آن لیسنینگ دوم پخش شده و بعد سوالات آن شروع می‌شود و سپس لیسنینگ سوم پخش می‌شود. پس از پایان سوالات لیسنینگ سوم، پکیج دوم شروع می‌شود(آزمون دهنده باید توجه کند که زمان زیادی را صرف پاسخ گویی به یک سوال نکند، زیرا ممکن است برای جواب دادن به بقیه ی سوالات آن پکیج دچار کمبود وقت شود!).

سوالات به صورت تک تک نمایش داده شده و پس از پاسخ گویی به سوال امکان بازگشت به سوال و تصحیح و یا پاسخ گویی آن، بر خلاف قسمت ریدینگ، وجود ندارد. هنگام پاسخ گویی به سوالات تایمر کار می‌کند (به صورت معکوس ) و هنگام پخش لیسنینگ‌ها تایمر تا شروع دوباره سوالات متوقف می‌شود. با تمرین نمونه تستهای منابع شناخته شده به این مهم می‌توان دست یافت که موضوعات این بخش ( و حتی بخش‌های دیگر ) حول و حوش موضوعات مشابهی همچون اطلاعات در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در کلاس‌هایی همچون Biology,Archaeology , History, Astronomy Psychology, Botany , Physics, Environmental science ,Philosophy , Business management , Business Correspondence , Literature , Public health class , Music education , Geography,American History ,Science ,Linguistic, … می‌باشند.

همچون امتحانات دیگر با تمرین و تکرار گوش دادن به نمونه‌‌ها و چک کردن لغات جدید بر روی متن شنیده شده به راحتی میتوان حتی نمره کامل را بدست آورد چرا که پاسخ‌ها در این بخش از اعمال سلیقه مصححین مصون می‌باشند. این بخش نیز همانند بخش ریدینگ نمره منفی نداشته به همین دلیل توصیه می‌شود به تمامی سوالات پاسخ داده شود.

بخش گفتاری ( Speaking )  آزمون تافل iBT

پس از استراحت ۱۰ دقیقه بعد از بخش خواندنی و شنیدنی از شما درخواست خواهد شد که برای پاسخگویی این بخش بازگردید. این قسمت شامل سه بخش می‌باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می‌شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی‌داده می‌شود که در سوال اول معمولا تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تایید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می‌شود تا پاسخ خود را مرور نموده و پس از اتمام، ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه رایانه زمان را دقیقا به شما نشان خواهد داد.

در بخش دوم ابتدا عنوان موضوعات سوال از هدفن پخش می‌شود، سپس یک متن بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر میشود که ۴۵ ثانیه زمان دارید تا آنرا بخوانید در این زمان شما میتوانید نکات را بر برگه ای که به شما داده شده یادداشت کنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سوال دوم) از هدفن نیز پخش می‌شود. بعد از آن، یک سوال از این دو مورد پرسیده می‌شود. که ۳۰ ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن دارید.

در بخش سوم یک گفتگو ما بین دو نفر (در سوال اول) و یک سخنرانی در کلاس درس(در سوال دوم) از هدفن پخش می‌شود و یک سوال در توصیف مکالمات و سخنرانی پرسیده می‌شود که در این بخش نیز ۳۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید. نکته مهمی که خود برگزار کننده امتحان(ETS) نیز همواره برای این بخش تاکید داشته این است که باید بتواند در وهله اول پاسخی ” منسجم” و ” واضح” از خود ارئه دهد. در ضمن برای قسمتهایی که شامل متن و گفتگو و یا سخنرانی در کلاس درس می‌باشند، باید به موارد مهم و کلیدی در ضمن پاسخ اشاره نمود. برای مهارت یافتن در این بخش در ابتدا داوطلب باید از تسلط بر صحیح ارائه نمودن پاسخ‌های خود از لحاظ گرامری اطمینان حاصل کند. چرا که بخشی از مهارت‌های گرامری داوطلب در این بخش ارزیابی خواهد شد. در ادامه داوطلب باید با ضبط نمودن پاسخ‌های خود به موضوعات مختلف و گوش دادن به آن‌ها نقاط قوت و ضعف خود را دریافته و در مدیریت زمانبندی نیز تسلط یابد.

نکته دیگر این است که داوطلب باید بتواند مطالب ارئه شده در گفتگو و یا سخنرانی را به طور کامل و با بیان خود در زمان تعیین شده ارئه کند. البته نکات مهم در اولویت قرار دارند و نمیتوان به کل مطالب در مدت زمان ۶۰ ثانیه اشاره کرد. ولیکن مطمئنا نمرات خوب زمانی حاصل می‌شنوند که داوطلب بتواند مضمون کلی را با دقت و با استفاده از لغات جدیدی که در ذهن خود دارد بیان نماید. بدیهی است که استفاده از لغات بهتر و ارائه جملات قوی نمره بالاتری را به ارمغان خواهد آورد. نت برداری در این بخش در ضمن گوش دادن به موضوعات می‌تواند کمک به سزایی داشته باشد. نکته مهم دیگر در ارتباط با این بخش این است که در هنگام پاسخگویی به سوالات داوطلب ضمن تنظیم میکروفون (که حتما توسط برگزارکنندگان آزمون نیز راهنمایی‌های لازمه انجام خواهد گرفت)، باید با صدای واضح و رسا صحبت کند تا از ضبط شدن صدای خود اطمینان یابد. چرا که بوده‌اند کسانی که به خاطر صحبت‌ کردن با صدای آرام، صدایشان به خوبی ضبط نشده و نمره خوبی نگرفته‌اند. البته نیازی به داد زدن نمی‌باشد، و باید از این مساله خودداری کرد زیرا موجب ایجاد مزاحمت برای سایر داوطلبان می‌شود.

بخش نوشتاری ( Writing )  آزمون تافل iBT

در بخش نوشتاری این امتحان دو قسمت وجود دارد. درسوال اول ابتدا برای داوطلب متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه ای بر صفحه رایانه پدیدار می‌شود که داوطلب ۳ دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد. در این زمان داوطلب باید سعی کند که موضوع و مطالب کلی را به خاطر بسپارد که نیازی به نت‌برداری نیست زیرا در هنگام تایپ متن دوباره این متن نیز در صفحه ظاهر می‌شود. سپس یک بخشی توسط هدفن مطالبی در تایید و یا رد متن ارائه شده شنیده می‌شود. در این زمان داوطلب باید حتما مطالب مهم را نت‌برداری نماید. پس از آن سوالی در این باره پرسیده شده و داوطلب باید در هنگام نوشتن متن خود با تلفیق مطالب متن داده شده و مطالب شنیده شده نوشتاری مستدل ارائه نماید. زمان نوشتن ۲۰ دقیقه بوده و متن باید حاوی حداقل۱۵۰-۲۰۰ لغت باشد.

سوال دوم این بخش همچون تافل ورقه‌ای شامل یک سوال با مضمون عمومی است که ارئه یک متن ۵ پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری مناسب برای تافل کافی است. زمان پاسخگویی به این متن ۳۰ دقیقه و نیز باید حداقل حاوی ۳۰۰ کلمه باشد. در هنگام نوشتن هر دو متن تعداد کلمات نوشته شده در بالای صفحه نشان داده می‌شوند.

در صورتی که زمان چندانی برای شرکت در امتحان ندارید، با شرکت در کلاسهای مکالمه وقت خود را تلف نکنید تا مهارت تکلم خود را برای بخش تکلم این امتحان یا برای اینکه در خارج از کشور به مشکل بر نخورید، افزایش دهید. بعد از امتحان اگر وقت کردید می‌توانید به این کلاسها بروید. شما صرفا باید حول موضوعاتی که در این امتحان مطرح می‌شود در طی زمآن‌هایی که گفته شد صحبت کنید و نه بیشتر.اگر چه مطالب امتحان تافل iBT گسترده‌تر از امتحانات دیگر به نظر می‌رسد ولیکن این آزمون نیز همچون همه امتحانات دارای فرمت خاصی است که تنها با تکرار بر منابع خود امتحان و استفاده از نمونه تستها می‌توان بر آن مسلط شد.

چرا آزمون تافل iBT؟

امتحان تافل iBT مطمئن‌ترین نوع امتحان در ایران است، زیرا:

 – همیشه ثبت نام آن ظرفیت دارد .

 – کارنامه به سرعت صادر می‌شود .

 – اگر امتحان را خراب کردید به سرعت می‌توانید برای امتحان مجدد خود را آماده و ثبت نام کنید.

 – کسانی که به دنبال کمک مالی ” حل تمرینی Teacher Assistant TA” می‌باشند با گرفتن نمره خوب در بخش تکلم می‌توانند شانس خود را برای دریافت کمک مالی افزایش دهند.

 – کسانی که در بخش نوشتاری دارای تبحر هستند می‌توانند امتیاز کل خود را در امتحان افزایش دهند چون این نمره این بخش در نمره کل این امتحان محاسبه می‌شود.

منابع آزمون تافل iBT

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. برای ثبت نام در این آزمون بر روی “ثبت نام آزمون تافل iBT” کلیک کنید.

ثبت نام آزمون تافل iBT