آموزش تحقیق در عملیات

 

آیا می دانید اپلای چیست؟ اپلای یا همان درخواست تحصیل در خارج از کشور در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی قرار گرفته است. فرایند اپلای کردن یک فرایند هزینه بر و زمان بر است و در صورتیکه متقاضی از روند کار مطلع نباشد هم زمان خود را از دست می دهد و هم هزینه را به باد می دهد. برای این منظور توصیه می شود که قبل از آغاز این فرایند، با افرادی که این مسیر را رفته اند صحبت کنید. گروه پلاس ویزا با تجربه چندین ساله در این حوزه، برای سهولت در فرایند اپلای، هفت مرحله برای اپلای طراحی کرده است که در پست های آینده این موارد را بیان می کنیم.

اپلای چیست؟ (گام صفر) : ماندن یا رفتن

تمامی‌ دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در ادامه تحصیل معمولا با دو گزینه اصلی مواجه هستند. گزینه نخست این است که برای ادامه تحصیل دانشگاه‌های داخل کشور را انتخاب نمایند و پس از فارغ التحصیلی، وارد بازار کار شوند. گزینه دوم این است که فرار را بر قرار ترجیح دهند. این که کدام یک از این دو گزینه بهتر است مشخصا کاملا متناسب با شخصیت، خواسته‌ها و اهداف فرد متقاضی است و نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه مشخص تجویز کرد. پیشنهاد ما این است که هر فرد متقاضی سعی کند با افرادی از طیف‌های مختلف مشورت کند تا بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل انتخاب نماید. ما بیشتر از این چیزی نمی‌توانیم بگویم چون معتقدیم که این تصمیمی است که بر عهده خود متقاضی است و بهترین کسی که می‌تواند به او بیشترین کمک را نماید خود فرد است.

اپلای چیست؟ (گام یک): آمادگی و ثبت نام آزمون های زبان

اگر تصمیم به رفتن گرفتید، قدم اول این است که بنیه زبان خود را به شدت تقویت نمایید. برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، اروپا و استرالیا، متقاضیان باید آزمونهای زبان را بدهند. این آزمون ها عبارتند از:

 – آزمون تافل ای بی تی(TOEFL IBT): برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

 – آزمون جی آر ای جنرال(GRE-GENERAL): برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

 – آزمون جی آر ای سابجکت(GRE-SUBJECT): برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

 – آزمون امکت(MCAT): برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

 – آزمون آیلتس(IELTS): برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

با توجه به کشور، متقاضی باید در آزمون های مختلفی شرکت کند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. کلیه مشاوره های گروه پلاس ویزا رایگان است.

اپلای چیست؟ (گام دوم): انتخاب استاد، انتخاب دانشگاه، ارتباط با استاد

انتخاب دانشگاه یک گام مهم در روند درخواست پذیرش است. رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیت برخی شاخص‌های موجود انجام شود. از جملهٔ این شاخص‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رتبه دانشگاه

۲- هیات علمی مرتبط با کار شما

۳- حمایت مالی

۴- مکان جغرافیایی و آب و هوا

۵- ملاحظات شخصی

۶- تعیین لیست نهایی دانشگاه‌ها

در خصوص موارد بالا نکات مهمی را باید در نظر گرفت که برای اطاله کلام در این جا حذف شده است. برای مطالعه جزییات هر یک از موارد به اینجا را کلیک کنید.

اپلای چیست؟ (گام سوم): مدارک مورد نیاز برای پذیرش

برای این که به عنوان یک متقاضی در دانشکاه‌های خارج از کشور کاندید شوید باید یک سری مدارک برای ارزیابی توانایی شما به دانشگاه مقصد ارسال گردد. جمع بندی و ارائه تصویری مشترک از مدارکی که دانشگاه‌های مختلف برای دادن پذیرش میخواهند بسیار سخت است. مدارک مورد نیاز به صورت زیر است:

۱انگیزه نامه یا Statement of purpose

۲ریزنمرات Transcript

۳رزومه

۴- پرداخت هزینه پذیرش

در خصوص مدارک بالا برای اپلای باید نکات مختلفی را مدنظر داشت. برای کسب اطلاعات تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

اپلای چیست؟ (گام چهارم): دریافت نتایج پذیرش

پس از ارسال مدارک به دانشگاه های خارج از کشور، مدارک شما در کمیته های مربوطه بررسی می شود. برای درخواست شما یکی از حالات زیر اتفاق می افتد.

۱ – پذیرش با کمک: در این حالت به شما پذیرش همراه با نوعی کمک مالی داده می‌شود. این کمک می‌تواند معافیت از هزینه باشد یا ارائه ی وجه پژوهانه، کمک هزینه ی تحصیلی یا کمک مالی در غالب تدریس (TA) یا معاونت پژوهشی (RA). جزئیات معافیت از هزینه در قسمت I-20 ذکر شده و علاوه بر آن نامه ی تصمیم پذیرش نیز از طریق ایمیل یا نامه ارسال می‌شود.

۲ – پذیرش بدون کمک: در این حالت به شما پذیرش داده شده است، بدون هیچ نوع کمک مالی. جزئیات برنامه و دیگر تشریفات در نامه ی تصمیم پذیرش که از طریق ایمیل یا نامه فرستاده می‌شود، ذکر می گردد.

۳ – تعلیق درخواست: ممکن است تصمیم به پذیرش شما در حالت معلق نگه داشته شود. در بسیاری موارد کمیته ی بررسی، پرونده ی شما را کنار گذاشته و بعد از اینکه درمورد دیگر پرونده‌ها تصمیم گیری کرد، دوباره آن را بررسی می‌کند. این مورد هنگامی رخ می‌دهد که درمورد پذیرش یا رد یک پرونده تردید وجود داشته باشد. پس از اینکه کار تمامی‌داوطلبانِ منتظر به اتمام رسید، پرونده ی شما بازبینی می‌شود. همچنین ممکن است مذاکراتی درمورد موافقت با اعطای کمک مالی وجود داشته باشد و از اینرو تصمیم پذیرش تان توسط کمیته ی بررسی به تعویق انداخته شده و در پورتال آنلاین شما در قسمت پذیرش، “وضعیت تعلیق” مشاهده می‌شود.

۴ – رد درخواست: درخواست پذیرش شما رد شده و دلایل آن در نامه ای که دانشگاه از طریق ایمیل یا نامه می فرستد با جزئیات شرح داده می‌شود.

این امکان وجود دارد که شما از دانشگاه های نتایج مختلفی دریافت کنید. انتخاب بهترین گزینه می تواند آینده شما را تحت تاثیر بگذارد. برای اطلاع از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه، اینجا را کلیک کنید.

اپلای چیست؟ (گام پنجم): اخذ ویزا

اخذ ویزا بسته به نوع کشور دارای فرایند متفاوتی است. شاید یکی از پردردسترین ویزاها، ویزای آمریکا است. ایرانیان برای درخواست ویزای آمریکا می‌توانند در تمامی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده در هر جای دنیا که ویزا صادر می‌کنند، وقت مصاحبه گرفته و درخواست دریافت ویزای خود را ارائه دهند. با این حال، اگر به زبان انگلیسی و یا زبان رایج کشوری که قصد دارید از آنجا درخواست ویزای خود را ارائه دهید، مسلط نیستید، باید توجه داشته باشید که عدم آشنایی افسر کنسولی مصاحبه کننده با شرایط داخلی کشور ممکن است سبب شود تا اثبات این موضوع که شما واجد شرایط لازم جهت دریافت روادید هستید، دشوارتر باشد. افسرهای کنسولی سفارت آمریکا در دبی و آنکارا و ارمنستان به زبان فارسی صحبت می‌کنند، و بسیاری از ایرانیان متقاضی دریافت روادید غیرمهاجرتی به این سه شهر مراجعه می‌کنند. در ابتدای امر توجه داشته باشید که اداره مهاجرت آمریکا در حال حاضر به ایرانیان توصیه می‌کند در یکی از ۳ کشور امارات، ارمنستان یا ترکیه اقدام به اخذ وقت سفارت کنند و درخواست ویزای خود را در یکی از این ۳ کشور ارائه کنند. با توجه به این موضوع توصیه میشود از اخذ وقت سفارت آمریکا در سایر کشور‌های اروپایی یا آسیایی اجتناب کنید.

برای اخذ ویزای کانادا هم می بایستی باید به کشورهای اطراف سفر کرد و مشابه ویزای امریکا توصیه می شود که به کشورهایی که ایرانیان کمتر مراجعه می کنند توصیه نمی شود.

اخذ ویزای کشورهای اروپایی (به جز انگلستان) به مراتب از کشورهای کانادا، امریکا ساده تر است. ولی هر یک از سفارت های شرایط خاص خود را دارند. برای کسب اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.

به دلیل مشکلاتی که در سفارت استرالیا در ایران به وجود امده است ویزای این کشور در ایران صادر نمی شود و باید مدارک به کشور عمان ارسال شد.

اپلای چیست؟ (گام ششم): تهیه بلیط هواپیما

پس از نزدیک یک و نیم سال لحاظ سخت و شیرین، الان نوبت به این رسید که شرایط برای ترک وطن را مهیا سازید. گام اول برای این که تهیه بلیط به مقصد مربوطه است. برای تهیه بلیط ایرلاین های مختلفی وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای تهیه بلیط هواپیما دو روش‌ وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- مراجعه به آژانس‌ها

در این روش، می‌توان به آژانس‌های مسافرتی مراجعه کرد. البته شایان ذکر است که تهیه بلیط از آژانس ها بسیار گران تر از تهیه بلیط به صورت انلاین است.

۲- خرید از آژانس های آنلاین

در این روش، با مراجعه به وب سایت های خرید انلاین بلیط بلیط به کمک کارت های اعتباری بین المللی خریداری می شود. این روش همیشه می توان بلیط های ارزان تری را خریداری کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با گروه پلاس ویزا تماس بگیرید.

در این مقاله تلاش شد که به طور مختصر مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور مورد بررسی قرار گیرید. برای مطالعه مراحل با جزییات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

اپلای چیست؟

پاسخ دهید